Herbert clan cement top spot as Snettisham coast home

MLNF ANL-150831-122523005

MLNF ANL-150831-122523005

0
Have your say

Summer has well and truly arrived and the Norfolk Cricket League once again enjoyed a full fixture list.

In Division One, Snettisham’s Matt Herbert made 70 not out and Kieran Herbert took 5-25 as they overcame Great Yarmouth to further consolidate top spot.

Markus Leake led the way with 4-13 as Felthorpe skittled out Cringleford Lodge for a paltry 29 to set up a very comfortable victory.

Denver’s Dan Cornwall with 58 and Chris Rolfe with 57no helped them overcome Blundeston (Harry Bamber 56).

Ollie Browne, 72, Ross Bilham 64 and Alex Browne 55 gave Saxlingham a good total against Caister who went down fighting thanks mainly to 65no for Phil Browne, and Ross Gilbert with 52 and Chris Smith 4-27 meant Sandringham beat Kirkley and Belton.

In Level 2 West, Castle Rising lost to Castle Acre and Garboldisham B beat Heacham.

Rob Free made 56 and Kev Seymore 61 for East Harling in their defeat of North Elmham for whom Ed Maule made 50.

Beetley, Holt and Dersingham A all won in 3West.

Eusabio Huckle took 4-14 for Saham Toney A as they went down to Bircham A and Peter Crisp and Matt Steeles made 84no and 61 respectively in Narborough’s win over Beeston.

In 4 North West, Taz Verma made 68no for Castle Rising A, but Alex Reardon with 59no helped Swaffham A to victory. Thornham’s Stephen Lucas made 100no, Dickie Sayers 85 and Will Symington took 7-17 as they dominated Mundford A.

Dipple & Conway Opticians Norfolk Cricket Alliance scores round-up

Premier Division: North Runcton 202-7 (50; Dean Robinson 67, Nick Freeman 10, Andrew Barrett 26, Michael Crisp not out 44, Jack Major not out 18) 7pts lost to Sprowston 204-7 (50; Benjamin Coote 2-42, Major 2-21, Harry Lankfer 2-32) 22pts.

Division One: Norwich 2nd 319-10 (49.1; Lloyd Richmond 4-44) 25pts beat Stow 225-10 (45.1; Warren Bowman 21, Edward Landymore 21, William Denny 35, Lee Smith 17, Keith Thomson 13, Steven Moulton not out 58) 10pts.

Division Three: Hardingham 151-10 (44.4; Maurice Dye 3-29, Tom Puckey 3-19) 4pts lost to Swaffham 153-2 (31.3; M. Eagle 53, J. Payne 55*) 23pts; Mundford 131-10 (30; Sam Sharp 2-24, Alex Vincent 3-28) 6pts lost to Downham Town 2nd 274-9 (45; Ian Simmonds 56, David Grady 10, Jason Porter 91, Vincent 37, Jason Coe 13, Ashleigh Corbett 37) 25pts.

Division Four: Dersingham 114-10 (35.2) 6pts lost to North Runcton 2nd 142-10 (42.2) 22pts; Stow 2nd 219-7 (45; Mike Broad 61, Benjamin Wilcox 43, Matthew Blowers 28, Jamie White 26) 6pts lost to Norwich 3rd XI 220-3 (39.4; Simon Cooke 2-34) 23pts.

Division Five: Ashmanhaugh & Barton Wds 2nd 102-10 (37.3; Carlos Greeves 3-17, Shaun Fisher 9-6-7-2, Matthew Rowe 2-20, Aaron Howell 1-8, Will Pillinger 2-4) 4pts lost to Bircham 240-6 (45; Pillinger 40, Adam Ward 15, Shaun Fisher no 102, Robert Preston 20, Liam Crompton 32) 25pts.