Home   Sport   Article

King's Lynn venue plays host to Narbeck Boys Billiards League presentation night



More news, no ads

LEARN MORE


The Narbeck Boys Billiards League held its annual finals and presentations at the weekend when the cream of the green baize were honoured.

The 24th annual presentations were again hosted by Lynn's Maltings Q Club, who were excellent hosts for the 18th successive year.

This season, the league saw 29 players compete during the 2021-22 campaign, and the league have already received interest from new players to extend this number into the 30s for next season.

John Crisp and Charlie Godsman (East Rudham) league champions. (56725058)
John Crisp and Charlie Godsman (East Rudham) league champions. (56725058)

Many thanks to all the players who supported the championships and to the many mums and dads and families who supported the players throughout the day.

Thanks also goes to Amanda and all her staff at the Maltings for all their help and support.

Finalists (champions and runners-up) and awards winners –

Bridie Callaby and Finley Gagen, Lexie Greeno not present) KO Cup champions. (56725052)
Bridie Callaby and Finley Gagen, Lexie Greeno not present) KO Cup champions. (56725052)

Under 11: Charlie Sutton and Finley Gagen.

Under 14: William Chambers and William Frier-West.

Under 19: Matthew Boughen and Danny Overson.

Girls: Ruby Jeffries and Bridie Callaby.

Charlie Sutton (Dereham) under-11 champion (56725048)
Charlie Sutton (Dereham) under-11 champion (56725048)

Snooker: William Chambers and Adam Westgate.

Best newcomer: Charlie Godsman.

Most improved player: William Frier-West.

William Chambers (West Acre) under-14 champion. (56725043)
William Chambers (West Acre) under-14 champion. (56725043)

Sportsman of the Year: Adam Westgate.

Finally many thanks to Kimberley Bates who was the league's official photographer at the weekend and to the brilliant refereeing team of Andrew Coe, Poppy Hardy and Richard Wild, who worked so hard all day.

Maathew Boughen (West Acre) under-19 champion. (56725040)
Maathew Boughen (West Acre) under-19 champion. (56725040)
Ruby Jeffries (Pentney) girls champion (56725025)
Ruby Jeffries (Pentney) girls champion (56725025)


This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More