Home   Sport   Article

Ryston women extend their overall advantage in league




Ryston's women's team extended their advantage in the 2018 EMAC Track and Field League with a dominant display in the third match of the season at Peterborough.

Another fine display saw the women win the team by almost 50 points to pull almost 150 points clear of their nearest rivals.

The second-placed men, meanwhile, still have a battle on their hands with the next match, on August 1, seeing their next nearest rivals, Corby AC, having home advantage.

Ryston's ranks were swelled by new members Katie and Mac Tuncer who both gained some valuable points in the W35 high

jump (Katie) and the M35 triple jump (Mac).

Gaye Clarke (W55HJ), Marlene Simmons (W60HJ), and Paul Harrison (M50 TJ) all tasted success.

Clarke won the W50 100m, while Simmons not only won both W60 shot and hammer, but was placed third in the W35 TJ - not bad for a 72-year-old.

Other Ryston wins came from Paul Oakes (M60 hammer), Malcolm Tuff (M50 1500m) and the M50 relay team, while for the women there were wins for Mel Reed (W35 1500m), Gill Hart (W60 400m) and Liz Blakie (W60 1500m).

They also won the W50 relay.

Solid support for the women's team came, as ever, from Linda Marshall, Sue Smith, and team manager Helen Reed.

The men's team list also featured Jeff Reed, David Lane, Jamie Bramsgrove, Martin Simmonds, Paul Firmage, and Matt Hitchcock.

Gaye Clarke and Paul Harrison were, later in the week members, of the EMAC team competing in the annual Masters Inter Area match at Solihull.

Veterans from West Norfolk Athletic Club travelled to the same meeting.

West Norfolk Athletic Club's veterans team. (3016300)
West Norfolk Athletic Club's veterans team. (3016300)

The men's team battled to fifth to cling onto third place in the series.

In the M35 category, Neil Watson leapt like a salmon to win the high jump, equalling his PB with 1.5m.

Ben Collison was second in the 1500m in 4.52.7 and also ran the 400m (68.5s).

Allan Williams finished third in the shot with 8.95m and third in the hammer (21.79m).

Jim Collings wash fifth in the 100m (13.5s) while Lee Tunmore competed in the triple jump (7.09m) and was sixth in the 2000m walk.

Together with Collings, Collison and Watson Tunmore was also a member of the 4x200m relay team who finished fourth in 1.55.5.

In the M50 category, John Greenhalgh was fifth in the 400m (77.1s) and completed the 1500m in 5.56.4.

Robert Vincent was fourth in the 100m (13.9s) and sixth in the triple jump (6.54m).

Rick Bailey finished fourth in the hammer (15.87m), fifth in the shot (7.02m) and high jump (1.2m).

In the M60 category, John Moore was second in the 400 metres in 76.2s and Dave Bessey fourth in the hammer with 14.67m.

Ian Reeve won the high jump (1.3m), was third in the shot (8.71m) and fifth in the 1500m (6.26.3) before bringing the baton home for third in the V50 relay with Bailey, Moore and Vincent.

For the women, Katrina Wasteney won the 2km walk, was fifth in the hammer (11.55m) and sixth in the 400m (80.4s).

Debbie Schwarz was second in the 2km walk B race and third in the 1500m where she broke the six-minute barrier in a time of 5.53.7.

Hannah Marsters, on debut, threw the shot in 4.46m for fifth.

In the 4 x 200m, where Louise Rice competed with a slight injury, Marsters flew down the back straight as if her life depended on it as the women finished fourth.



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More